POPRVÉ V MŠ
PROVOZ MŠ:
- Všechny budovy jsou otevřeny 6,30-17,00
- Většinou jsou všechny děti ráno 6,30-7,30 ve spodních třídách a odpoledne v době 16,00-17,00 jsou opět spojeny do spodních tříd. V horních třídách je tedy provoz 7,30-16,00
ZAHÁJENÍ DOCHÁZKY DO MŠ:
Zahájení docházky do mateřské školy je vždy velkou změnou jak pro samotné děti, tak i pro rodiče. Vaše dítě si musí vytvořit důvěru k nové blízké osobě, která je zde současně pro řadu jiných dětí, má rozvíjet vztahy se skupinou vrstevníků, musí si zvykat na nové prostředí a nový denní režim, musí se učit novým pravidlům, např. že hračka nepatří jen jemu, nýbrž všem dětem. Z těchto důvodů je velice důležité, abyste dítě na vstup do MŠ co nejvíce připravili a všechny změny mohlo přijmout v co největším klidu a s jistotou.
Všichni si přejeme, aby adaptace dětí i jejich následný pobyt ve škole byl pro všechny příjemný a podnětný.
PŘÍPRAVA DÍTĚTE NA VSTUP DO MŠ:
- Zvykejte dítě na chvíle odloučení, začněte v domácím prostředí. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout, že i když jej opouštíte, vrátíte se.
- Mluvte s dítětem o tom, jaké je to v mateřské škole, co se tam dělá, že se mu tam bude líbit.
- Vaše dítě se bude cítit dobře, když bude mít pocit jistoty. Veďte dítě k samostatnosti, pomůžete mu zbavit se strachu z neúspěchu. Zároveň ujistěte dítě o tom, že paní učitelka mu ráda pomůže, učte ho říci si o pomoc.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do mateřské školy. Ujistěte ho, že to zvládne, zvýšíte tak jeho sebevědomí. Aby dítě chodilo do MŠ rádo, musí si k ní vybudovat kladný vztah. Nikdy mu mateřskou školou nevyhrožujte, vyhněte se výhrůžkám typu: „Až budeš chodit do školky, tak bude všechno jinak a budeš muset všechno umět. Když budeš plakat, tak si nebudeš moci hrát s ostatními dětmi. apod.“ Vysvětlete dítěti důvody, proč musí do MŠ chodit, nesmí mít nikdy pocit, že ho odkládáte, nemáte na něj čas.
ADAPTACE DÍTĚTE V MŠ:
- Neexistuje jednotný návod na úspěšnou adaptaci dítěte – vždy se domlouvejte přímo s pedagogy na třídách, každé dítě je jiné a jinak probíhá i adaptace.
- Nesnažte se adaptaci uspěchat, či tzv. „hodit dítě do vody“-dítě si pak může připadat opuštěně, odloženě, MŠ se pro něj nestává radostným prostředím, kde si může hrát s kamarády, ale místem, kam musí, protože na něj doma nemají čas.
- Vyčkejte na první den a jeho průběh, teprve po jeho absolvování Vám učitelé mohou říci, jak se Vaše dítě projevuje a co doporučují dál. Každé dítě je jiné a snáší odloučení od rodiny odlišně, proto je třeba řešit vše individuálně.
- Po dohodě s pedagogy postupně prodlužujte dobu v MŠ-pokud je dítě hodně plačtivé, začněte 1 hodinou, postupně další, přidejte pobyt venku, oběd a na konec odpolední odpočinek.
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Pokud Vás dítě umluví, že dnes do školky nepůjdete, zkusí to příště znovu. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Pedagogové Vaše dítě brzy uklidní a pomohou mu překonat smutek.
- Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě také přijít. Dítě je potom nešťastné, ztrácí důvěru a pocit bezpečí a prostředí mateřské školy bude vnímat negativně. Dětem říkejte pravdu o tom, kdy si pro ně přijdete.
- Zamyslete se nad tím, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu a obav u rodičů, silně emočně reagují. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do MŠ dát chcete, pak byste měli jeho nástup přehodnotit. Případně se v rodině dohodněte, že dítě do MŠ bude vodit ten, který s tím má menší problém.
- Prosím akceptujte, že vaše dítě je jen jedním dítětem mezi ostatními dětmi ve třídě a že mu pedagogové nemohou být k dispozici neustále.
- Pokud jste v začátcích nejistí, nebo si s něčím nevíte rady, tak se bez obav obraťte na pedagogy, kteří Vám vždy rádi pomůžou a poradí.
DO MŠ NEPATŘÍ:
- Pleny (jednorázové, ani látkové)
- Dudlíky
- Vlastní hračky
- Vlastní jídlo, pití, bonbony, žvýkačky, lízátka
- Visací náušnice, drahé šperky, dlouhé korálky na krk, prstýnky, mince
- Deštníky
DÍTĚ BY MĚLO UMĚT:
- Jíst lžící
- Napít se samostatně z hrnečku
- Dojít si samostatně na WC, umýt a utřít si ruce
- Reagovat na svoje jméno
- Obléknout si kalhoty na gumu, svléknou je
- Obléknout si mikinu, svléknout ji
- Obléknout si ponožky, sundat je
- Obout si bačkorky, zout je – nejlepší jsou klasické, nazouvací bačkory (nedávejte dětem bačkory se suchým zipem, ani sandály místo bačkor)
- Říct si o pomoc, když mu něco nejde
- Poprosit, poděkovat
OBLEČENÍ DO MŠ:
Do třídy:
- bačkory, ne pantofle (nejlepší jsou klasické nazouvací, bez suchého zipu a provlékacích zapínání)
- tričko a tepláky, legíny, sukně (nejlépe v pase do gumy, bez knoflíků…)
- pyžamo na odpolední odpočinek
- volte věci, které se snadno oblékají a obouvají, dítě to musí udělat několikrát za den
- pokud Vaše dítě potřebuje, doneste na odpolední odpočinek nepromokavou podložku na lehátko
V šatně:
- látkový pytel na ramínku, případně látkový zatahovací vak se šňůrkami (bez ramínka) a do něj: náhradní spodní prádlo, ponožky, náhradní tepláky/legíny a tričko, podepsanou pláštěnku, podepsané holínky
Na pobyt venku:
- tepláky, kraťasy, v zimě nepromokavé oteplovačky, či kombinézu
- rukavice, nákrčník a pokrývka hlavy dle počasí
- mikina, bunda
- boty (ne zavazovací na tkaničky-nejlépe na suchý zip)
- v letních měsících opalovací krém
Všechno oblečení i obuv prosíme podepsat!!
UPOZORNĚNÍ:
- děti chodí ven za každého počasí, počítejte s tím při přípravě oblečení
- pokud je dítěti zima nebo horko, vyvolává to v něm nepříjemné pocity – můžete to ovlivnit přípravou vhodného oblečení
- nebojte se dát dítěti starší věci, děti si hrají, padají, sbírají přírodniny, téměř u všeho se ušpiní, ale jsou u toho šťastné
- do mateřské školy je zakázáno nosit jakékoliv jídlo a pití z domova, včetně bonbonů, lízátek apod.
- v souvislosti s hygienickými opatřeními není dovoleno nosit do MŠ jakékoliv hračky, plyšáky apod. Nebojte se, ve třídách je vše v dostatečném množství.
Dotazník pro nové příchozí děti